מערכת ה – Moodle ומערכת ה – Panopto

הכלים הדיגיטליים המרכזיים והראשיים בניהול ההוראה והלימוד בטכניון הם מערכת ה – Moodle ומערכת ה – Panopto. להלן תקציר של כלים אלו וכן קישור לדף המרכז מדריכים לכלים ולמערכת ה – Zoom.

Moodle

מערכת ה-  Moodle היא מערכת מסוג LMS- Learning Management System והיא משמשת כפלטפורמה מרכזית לניהול ההוראה בקורסי הטכניון. המערכת מכילה אתר עבור כל אחד מהקורסים הנלמדים בטכניון וכן סט מדריכים מפורט במגוון נושאים.

המערכת מאפשרת לנהל ולהנגיש את חומר הלימוד בקורס, לקשר לינקים להרצאות מוקלטות במערכת ה Panopto, לקיים קבוצות דיון (פורומים), לתת ולמסור מטלות, לערוך מבחנים ועוד. צוות ההוראה יכול לארגן את חומר הלימוד עפ"י לוח השנה האקדמית, או בצורה שמצא כמיטבית עבור לימוד הקורס.

מערכת ה Moodle מתבססת על נתוני התשתית שמתקבלים ממערכות הטכניון: הקורסים בשנה וסמסטר, הסטודנטים הרשומים לקורס וצוות ההוראה שמלמד את הקורס. ההזדהות במערכת מתבססת על מערכת ההזדהות בטכניון – המשתמש הטכניוני. צוות ההוראה והסטודנטים מקבלים גישה בהתאם לרישום ולשיבוץ לקורסים.
לקראת תחילת שנת הלימודים האקדמית, מוקמים אתרי קורס ב- Moodle, חדשים וריקים. הקמת אתר הקורס מתבצעת באופן אוטומטי, עבור כל קורס שנפתח בשנה ובסמסטר. החומר הלימודי מוקם ומנוהל ע"י צוות ההוראה של הקורס כאשר ניתן לבסס את אתר הקורס החדש על אתר קורס אחר, שניתן בשנה וסמסטר קודם. ברירת המחדל הינה שנתוני הקורס מוסתרים עד לסיום בניית את הקורס. ההפעלה (הפסקת הסתרה) נעשית ע"י צוות ההוראה, בסיום הקמת האתר.

 

Panopto

מערכת Panopto מאפשרת צילום, עריכה, אחסון ושידור של הקלטות וידאו של קורסים אקדמיים. באמצעות התוכנה ניתן להקליט את המרצה, המסך והמצגת, לסנכרן ביניהם, לאפשר צ'אט ולמידה שיתופית, ואף לשדר בזמן אמת את השיעור. המערכת מאחסנת ומנהלת את קבצי הוידאו בענן תוך אבטחת המידע המשותף לפי הרשאות גישה וצפיה.

הטכניון משתמש במערכת לניהול הרצאות, תרגולים ומעבדות. בתקופת הקורונה השימוש במערכת היווה תחליף לנוכחות פרונטלית ברחבי הקמפוס  וכן שימש לתיעוד ובקרה של טוהר הבחינות. הטכניון מאפשר לכל אנשי בית הטכניון (בעלי חשבון @technion או @campus) גישה לכלל ההקלטות הקיימות במאגר. ההזדהות במערכת נעשית באמצעות המשתמש הטכניוני. הסברים ניתן למצוא בקישורים הבאים:

מדיניות מחיקת הקלטות

החל מאוקטובר 2021, פועלת במערכת הפנופטו מדיניות החזקה (retention) על כלל התיקיות האישיות ותתי-התיקיות שלהן. המדיניות כוללת שני שלבים:

  1. אירכוב – הקלטות שלא נצפו במשך 12 חודשים או יותר, מועברות לארכיון. ניתן לשחזר אותן או למחוק אותן במשך 12 חודשים נוספים בכל עת.
  2. מחיקה לצמיתות – הקלטות בארכיון שלא נצפו במשך 12 חודשים או יותר, יימחקו לחלוטין מהמערכת. הן יועברו לסל המחזור למשך 90 ימים בלבד, ולאחר מכן יימחקו לצמיתות ללא אפשרות לשחזר אותן.

חשוב להדגיש, המדיניות מופעלת על כל התיקיות והתתי-תיקיות, כולל תיקיות DoNotDelete שנוצרו בתקופת הקורונה. לכן, אם ישנם תכנים חשובים שברצונכם לשמור, מומלץ לגבות אותם במחשב האישי.  הנחיות להורדת תכנים מהמערכת למחשב האישי.

למידע נוסף בקרו באתר החברה.

רשימת כל הכלים שבשימוש הטכניון מפורטת בסל הכלים הטכנולוגיים להוראה.